76 Rocznica Forsowania Odry, 75 Rocznica Ustanowienia Święta Wojsk Inżynieryjnych – Dnia Sapera

76 Rocznica Forsowania Odry, 75 Rocznica Ustanowienia Święta Wojsk Inżynieryjnych – Dnia Sapera

Zarząd Stowarzyszenia Saperów Polskich Koło Nr 19 we Włocławku, podobnie do uroczystości z 27 lutego br. pomimo ograniczeń spowodowanych sytuacją pandemiczną COVID-19, postanowił w mocno ograniczonym zakresie zorganizować obchody 76. rocznicy forsowania Odry i Nysy Łużyckiej przez żołnierzy 1 i 2 Armii Wojska Polskiego. Uroczystość otworzył płk dr Jan Pilarski po czym z urządzenia nagłaśniającego odtworzono Hymn Państwowy oraz Hejnał Miasta Włocławka.
Następnie głos zabrał Prezes SSP Koło Nr 19 we Włocławku płk dr Ryszard Chodynicki, który na wstępie podkreślił, że dzisiaj obchodzimy trzy rocznice – dwie ogólnokrajowe oraz jedną lokalną. Ogólnokrajowe to 76 Rocznica Forsowania Odry i Nysy Łużyckiej przez żołnierzy 1 i 2 Armii Wojska Polskiego a w jej składzie 6 samodzielnego zmotoryzowanego batalionu pontonowo-mostowego, 75 Rocznica ustanowienia Święta Wojsk Inżynieryjnych – Dnia Sapera oraz lokalnie 10. lecie powstania Stowarzyszenia Saperów Polskich we Włocławku.
Przybyłych powitał Prezes SSP Koło Nr 19 we Włocławku płk dr Ryszard Chodynicki. Witając wszystkich przybyłych na uroczystość gości, szczególnie serdecznie powitał Zastępców Prezydenta Miasta Włocławek w osobach Pani Domicela Kopaczewska oraz Pani Monika Jabłońska wraz z delegacją, Przewodniczącego Rady Miasta Włocławek Pana Stanisława Wawrzonkoskiego, byłego Prezydenta Miasta Włocławek Pana Władysłwa Doleckiego, Prezesa Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego st.chor.szt. w st. spocz. Andrzeja Ossowskiego wraz z delegacją, poczet sztandarowy wraz ze sztandarem SSP w osobach kpt. Stefan Kaleta, st.chor.sztb. Sławomir Grzonek oraz chor. Sławomir Baranowski, przedstawicieli regionalnych środków masowego przekazu, członków Stowarzyszenia Saperów Polskich we Włocławku.
W swym wystąpieniu podkreślił: cytat: Świętujemy dzisiaj 76. Rocznicę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej przez żołnierzy 1-ej i 2-ej Armii Wojska Polskiego.
Znaczenie tego wydarzenia jest nie do przecenienia. Ileż trudu, ileż śmierci trzeba było ponieść aby otworzyć drogę do Berlina i osiągnąć ostateczne zwycięstwo. Dzisiejszą niepodległość, życie narodu bez wojny przez tak długi czas, co w naszej historii jest wręcz niespotykane – zawdzięczamy dokonaniom ludzi tamtego wojennego czasu. Jest to też dowód i przykład postawienia mocnego i trwałego fundamentu pod dzisiejszą rzeczywistość. Jest to tym samym dowód i nasz obowiązek uczczenia bohaterów tamtych wydarzeń a pamięć o nich i ich dokonaniach ma być w nas obecna i trwać po wsze czasy. My bowiem jesteśmy żywą historią i transmisją tej przeszłości do nowej rzeczywistości.
Dzisiaj obchodzimy również 75. Rocznicę ustanowienia Święta Wojsk Inżynieryjnych  Dnia Sapera aby oddać hołd saperom, którzy poświęcili swoje zdrowie i niejednokrotnie życie na wszystkich frontach bitew i wojen światowych, rozminowaniach, misjach pokojowych oraz w czasie niesienia pomocy potrzebującym, w których brali udział również żołnierze z naszego regionu.
Przejdę zatem do świętowania w dniu dzisiejszym najmłodszej rocznicy  bo dziesiątej, jak już powiedziałem  rocznicy lokalnej.
Otóż mija właśnie 10 lat od chwili powołania Stowarzyszenia Saperów Polskich we Włocławku. Fakt ten daje się śmiało włączyć w krąg działań związanych z popularyzacją wiedzy o saperskich dokonaniach. Garnizon włocławski powstał zaraz po zakończeniu działań wojennych wraz ze skierowaniem do Włocławka 6. samodzielnego zmotoryzowanego batalionu pontonowo-mostowego. Warto wiedzieć, że saperzy funkcjonowali w naszym mieście ponad 50 lat, stając się kontynuatorami wojskowych tradycji miasta, między innymi stacjonującego w latach międzywojennych 14 pułku piechoty.
Występując w imieniu koleżanek i kolegów ze Stowarzyszenia Saperów Polskich we Włocławku – serdecznie dziękuję za obecność w minionym dziesięcioleciu:
– Pocztom Sztandarowym różnych instytucji, organizacji, stowarzyszeń związków i szkół;
– przedstawicielom Parlamentu Polskiego;
– władzom województwa kujawsko-pomorskiego – Wojewodom i Marszałkom, Radnym, Członom Zarządów i pracownikom urzędów wojewódzkich.
Dziękuję serdecznie Przewodniczącym Rady Miasta i Radnym kolejnych kadencji. Szczególnie serdeczne podziękowania kieruję do kolejnych Prezydentów naszego miasta, Dyrektorów podległych instytucji i firm miejskich, pracowników UM, organizacji społecznych, kulturalnych i sportowych.
Dziękuję Starostom Powiatów Włocławskiego i Lipnowskiego oraz delegacjom poszczególnych urzędów, które uczestniczyły w uroczystościach organizowanych przez Stowarzyszenie Saperów Polskich.
Słowa podziękowania kieruję do Dowódców Jednostek Wojskowych w Chełmnie i Inowrocławiu, Komendantów WKU, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, funkcjonariuszy i pracowników Komend, Zakładów i Instytucji Służb Mundurowych oraz organizacji paramilitarnych naszego miasta i regionu.
Szczególne słowa podziękowań kieruję do członków Organizacji i Stowarzyszeń Kombatanckich, którzy swoją osobistą postawą i działalnością wpłynęli na dzisiejszy obraz naszego kraju.
Słowa podziękowań – za współpracę i kultywowanie Tradycji Wojska Polskiego w tym wojsk inżynieryjnych w naszym regionie kieruję do uczelni i szkół oraz młodzieży, w której pokłada się największe nadzieje związane z przyszłością naszego miasta i regionu.
Dziękuję bardzo Rodzicom Chrzestnym Sztandaru Stowarzyszenia Saperów Polskich we Włocławku za patronat nad symbolem naszego Stowarzyszenia.
Naszą wdzięczność przekazujemy do Dyrekcji i Załóg zakładów pracy, właścicieli przedsiębiorstw i firm oraz osobom prywatnym, którzy systematycznie wspierali organizację zamierzeń Stowarzyszenia.
Dziękuję Kapelmistrzom i orkiestrom powiatu lipnowskiego, Gminy Kowal i Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku.
Dziękujemy Zarządowi Głównemu SSP, Zarządowi Głównemu kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz wszystkim organizacjom z całego kraju za przyznane odznaczenia i wyróżnienia – dla Stowarzyszenia na Sztandar oraz indywidualnie członkom SSP.
Dzięki środkom masowego przekazu – społeczeństwo naszego miasta i regionu było informowane na bieżąco o naszej działalności i pośrednio uczestniczyło w przeprowadzanych przez nas zamierzeniach. Za tą współpracę przez minione 10 lat – dziękujemy bardzo przedstawicielom telewizji, prasy i radia.
Dziękujemy mieszkańcom naszego wspaniałego miasta jakim jest Włocławek – za niesienie trudu jego doskonalenia – wspólnie z saperami.
SZANOWNI PAŃSTWO!
Wszystkim razem i każdemu z osobna dziękujemy za pomoc w organizacji uroczystości w minionych latach. Wasza obecność podnosiła ich rangę i znaczenie, kształtowała i tworzyła patriotyczne postawy młodzieży. Przemówienia, odznaczenia i wyróżnienia, składane wiązanki kwiatów, zapalanie zniczy, prowadzone rozmowy i wspomnienia, wszystko to zawsze podkreślało głębię uczuć i refleksje nad ofiarnością i bohaterstwem żołnierzy-saperów.
W ubiegłym – 2020 roku – odeszli na wieczną wartę uczestnicy i naoczni świadkowie forsowania Odry i Nysy Łużyckiej i zdobycia Berlina w maju 1945 roku.
– płk dr Jan Czyżewicz – ukończywszy 101 lat życia;
– kmdr Henryk Leopold Kalinowski – ukończywszy 95 lat życia.
Zostaliśmy osieroceni z możliwości rozmów i wspomnień z tymi wybitnymi osobowościami, których nieraz gościliśmy na uroczystościach przy Pomniku Sapera 3 Wppont.
Proszę o uczczenie ich pamięci i dokonań, oddanie hołdu wymienionym oficerom minutą ciszy – dziękuję!
Kończąc – wystąpienie podkreślające wymowę dzisiejszych obchodów trzech rocznic związanych z działalnością Stowarzyszenia Saperów Polskich we Włocławku obecnie mogę stwierdzić, że uroczystości przebiegły pod hasłem: „WSZYSCY BUDOWALISMY I NADAL WSPÓLNIE TWORZYMY NASZE MIASTO WŁOCŁAWEK I UMIŁOWANĄ OJCZYZNĘ – POLSKĘ!” – koniec cytatu.
Kolejnym etapem uroczystości była ceremonia składania wiązanek kwiatów przez delegacje uczestników uroczystości pod Pomnikiem Sapera 3 Warszawskiego pułku pontonowego. Ceremonii składania kwiatów towarzyszyło tremolo odtwarzane z aparatury nagłaśniającej udostępnionej przez Urząd Miasta.
Kwiaty złożyły Panie Zastępczynie Prezydenta Miasta Włocławek, Przewdniczący Rady Miasta Włocławek ,Delegacja ZŻWP, Delegacja SSP. Po złożeniu kwiatów zostały zapalone biało-czerwone znicze a operator nagłośnienia odtworzył sygnał „Śpij Kolego”.
Kończąc uroczystość płk dr Jan Pilarski podziękował za przybycie na uroczystość oraz złożone wiązanki kwiatów. Zaprosił też na kolejną uroczystość przy Pomniku Sapera 3 Warszawskiego pułku pontonowego. Święto Stowarzyszenia Saperów Polskich 23.06.2021 r. godz. 16:00 – Włocławek – Pomnik Sapera 3 Wppont.