Uroczyste obchody związane z Dniem Sapera

Uroczyste obchody związane z Dniem Sapera

W dniu 24 kwietnia 2022 roku w ramach obchodów 77. Rocznicy forsowania Odry i Nysy Łużyckiej przez żołnierzy 1 i 2 armii Wojska Polskiego, 76. Rocznicy ustanowienia Święta Wojsk Inżynieryjnych  – Dnia Sapera, dopełniły się obchody X-Lecia Stowarzyszenia Saperów Polskich we Włocławku, które ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią Covid-19, były przekładane przez ponad rok. Pierwsza część obchodów tych uroczystości patriotyczno-wojskowych, miała miejsce przy Pomniku Sapera 3 Wppont we Włocławku w dniu 15 kwietnia 2022 r. Natomiast w niedzielę 24.04. o godz. 15:30 w Sali koncertowej Centrum Kultury „BROWAR-B” we Włocławku odbyła się uroczysta akademia, podczas której dokonano podsumowania 10 – letniej działalności Stowarzyszenia Saperów Polskich we Włocławku. W kuluarach przed wejściem na salę koncertową wystawiona była „Księga Pamiątkowa SSP”, do której dokonywano stosownych wpisów.

Po otwarciu uroczystości prowadząca Kol. Katarzyna Balcer poprosiła przybyłych o powstanie z miejsc po czym poleciła: „Sztandar Stowarzyszenia Saperów Polskich we Włocławku – wprowadzić”. Poczet sztandarowy SSP we Włocławku w składzie kpt. Stefan Kaleta, st. chor. sztab. Sławomir Grzonek oraz chor. Ryszard Kaczorowski przemaszerował na scenę C.K. „BROWR-B” po czym prowadząca poprosiła o odtworzenie Hymnu Państwowego Rzeczypospolitej Polskiej a następnie Hejnału Miasta Włocławek. Po odegraniu hymnu i hejnału głos zabrał Prezes Stowarzyszenia Saperów Polskich we Włocławku płk dr inż. Ryszard Chodynicki, który w swoim wystąpieniu powitał przybyłych na uroczystość przedstawicieli parlamentu, władz samorządowych województwa, miasta, powiatu i gmin, przedstawicieli organizacji kombatanckich, związków i stowarzyszeń, zakładów pracy, firm, spółek i firm prywatnych wspierających nasze stowarzyszenie, organizacje pozarządowe działające na terenie miasta i regionu, młodzież szkolną z Rodziny Szkół 3 Wppont oraz Zespołu Szkół Akademickich, mieszkańców miasta i regionu kujawsko-pomorskiego oraz koleżanki i kolegów z SSP we Włocławku. Szczególne słowa powitania skierował do Orkiestry Koncertowej i Solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, którzy po oficjalnych uroczystościach o godz. 16:00 wystąpili z programem muzyczno-wokalnym pt. „Pod flagą biało-czerwoną”. W swoim wystąpieniu przypomniał genezę obchodzonych rocznic – forsowania Odry i Nysy Łużyckiej, Święta Wojsk Inżynieryjnych – Dnia Sapera a w końcu nawiązał do, przesuwanej w czasie – 10. Rocznicy powstania Stowarzyszenia Saperów Polskich we Włocławku.

Występując w imieniu koleżanek i kolegów ze Stowarzyszenia Saperów Polskich we Włocławku serdecznie podziękował za obecność w minionym okresie naszej działalności na różnych uroczystościach: pocztom sztandarowym ze sztandarami różnych instytucji, organizacji, stowarzyszeń, związków i szkół, przedstawicielom Parlamentu Polskiego, władzom Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Wojewodom i Marszałkom, Radnym, Członkom Zarządów i pracownikom urzędów wojewódzkich.

Podziękował serdecznie Przewodniczącym Rady Miasta Włocławek i Radnym kolejnych kadencji, Prezydentom naszego miasta, Dyrektorom podległych instytucji, firm i spółek miejskich, pracownikom UM, organizacjom ZNP, ZHP, leśnikom i myśliwym, uniwersytetom III wieku, organizacjom społecznym, kulturalnym i sportowym.

Słowa podziękowań skierowane zostały do Starostów Powiatu Włocławskiego i Lipnowskiego oraz do delegacji poszczególnych urzędów, które uczestniczyły w uroczystościach organizowanych w minionym 10-leciu przez SSP.

Podziękowania popłynęły także do dowódców jednostek wojskowych w Chełmnie i Inowrocławiu, Wojskowych Komendantów Uzupełnień, Policji, PSPoż., funkcjonariuszy i pracowników komend, zakładów i instytucji służb mundurowych oraz organizacji paramilitarnych naszego miasta i regionu.

Szczególne słowa podziękowania skierowane zostały do Członków Organizacji i Stowarzyszeń Kombatanckich, którzy swoją osobistą postawą i działalnością wpłynęli na dzisiejszy obraz naszego kraju.

Podziękowania za współpracę i kultywowanie tradycji Wojska Polskiego w tym Wojsk Inżynieryjnych w naszym regionie zostały skierowane do Związku Żołnierzy WP, uczelni i szkół oraz młodzieży w której pokłada się największe nadzieje z przyszłym rozwojem naszego miasta i regionu.

Naszą wdzięczność przekazujemy do Dyrekcji i Załóg Zakładów Pracy, właścicieli przedsiębiorstw i firm oraz osobom prywatnym, którzy systematycznie wspierali organizację działalności naszego Stowarzyszenia.

Podziękowania skierował do Rodziców Chrzestnych Sztandaru Stowarzyszenia Saperów Polskich we Włocławku za patronat nad symbolem naszego Stowarzyszenia.

Słowa podziękowań przekazane zostały do Zarządu Głównego SSP, Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych oraz wszystkim organizacjom z całego kraju i zagranicy za przyznane odznaczenia i wyróżnienia dla stowarzyszenia na Sztandar oraz indywidualnie członkom SSP.

Dzięki środkom masowego przekazu – społeczeństwo naszego miasta i regionu było informowane na bieżąco o naszej działalności i pośrednio uczestniczyło w przeprowadzanych przez nas zamierzeniach. Za tą współpracę przez minione 10 lat – dziękujemy bardzo przedstawicielom telewizji, prasy i radia.

Dziękujemy mieszkańcom naszego wspaniałego miasta jakim jest Włocławek – za niesienie trudu jego doskonalenia wspólnie z saperami.

Na zakończenie swojego wystąpienia Prezes SSP podkreślił wymowę dzisiejszych obchodów trzech rocznic związanych z działalnością Stowarzyszenia Saperów Polskich we Włocławku stwierdzając, że uroczystości w minionym 10-leciu przebiegały pod hasłem:        „ Wszyscy budowaliśmy i nadal wspólnie tworzymy nasze miasto Włocławek i umiłowaną Ojczyznę – POLSKĘ”.

Po wystąpieniu Prezesa SSP – por. Andrzej Dukat odczytał uchwałę Zarządu SSP we Włocławku o przyznaniu „Medalu Pamiątkowego X-Lecia SSP we Włocławku”. Wspomniał, że Walne Zebranie SSP uchwaliło projekt i wybicie 100 szt. medali pamiątkowych, którymi uhonorowano 100 osób, instytucji, stowarzyszeń i innych organizacji społecznych. W dniu dzisiejszym medale postanowiono wręczyć: Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego Panu Piotrowi Całbeckiemu, w imieniu którego medal odebrał Członek Zarządu Woj. K-P Pan Sławomir Kopyść, Panu Stanisławowi Pawlakowi Radnemu Sejmiku Woj. K-P, Dyrektorowi Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego Panu kmr-owi ppor. Jarosławowi Rywalskiemu oraz dla RZAWP, w ich imieniu medale odebrał Pan ppłk Marcin Ślązak – Dyrygent Orkiestry Koncertowej RZAWP, Kierownikowi Sekcji Imprez, Promocji i Reklamy RZAWP Panu Adamowi Czajkowskiemu, w imieniu którego medal odebrał II-gi dyrygent Orkiestry Koncertowej RZAWP Pan mjr Dariusz Kaczmarski.

Po uroczystym wręczeniu medali i wspólnej fotografii prowadząca uroczystość poprosiła uczestników o powstanie z miejsc i poleciła „Sztandar Stowarzyszenia Saperów Polskich we Włocławku – wyprowadzić”. Po wyprowadzeniu sztandaru zaprosiła wszystkich przybyłych na uroczysty koncert Orkiestry Koncertowej i Solistów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, na który złożyły się utwory patriotyczne nawiązujące do historii oręża polskiego, wydarzeń historycznych by następnie przejść do współczesnych utworów rozrywkowych.

Na zakończenie koncertu organizatorzy podziękowali za piękny koncert wręczając na ręce zespołu okolicznościowy włocławski fajansowy „Wicek”  oraz kosz pełen łakoci. Upominki wręczyły dwie pary tancerzy z Zespołu Artystycznego „KUJAWY” ubrane w regionalne stroje kujawskie co bardzo podobało się zespołowi i publiczności.

Zgromadzona publiczność nagrodziła występujących gromkimi brawami „wymuszając” wykonanie tradycyjnego bisu.

Na tym uroczystość została zakończona.